Rol yapma, gerçek olur!

MÜJDE IŞIL – Romantizmin son kalelerinden “Before” serisi ve gerçek zamanlı büyüme hikâyesi “Boyhood” ile hayranlığımızı kazanan Richard Linklater bu sefer bir suç komedisi ile karşımızda. “Hit Man”in senaryosunu, 2000’lerin başında çıkmış bir haberden ilham alarak başrol oyuncusu Glen Powell ile birlikte yazmış. 

Filmin kahramanı Gary Johnson, New Orleans’ta bir okulda, öğrencilerinin gözünde pek de karizması olmayan bir öğretmendir. Ama özel yaşamında polis için çalışmaktadır. Kiralık katil arayanlara, katilmiş gibi teklif verip onları polise yakalatmaktadır. Görevi sırasında Maddy ile tanışınca hayatı allak bullak olur. 

“Hit Man”, eğlenceli ve geliştirilebilir bir sorudan yola çıkıyor. Kiralık katil diye bir realite var mıdır, yok mudur? Filmin buna cevabı da mizahla ilerliyor. İnsanların kiralık katilden ziyade kiralık katil imajına inanması fikrinden ilerleyen senaryo, bunu geliştirmek yerine kılık değiştirme komedisine evriliyor. Skeç skeç ilerleyerek Gary’nin her buluşmada değiştirdiği kimliği öne çıkıyor. Aslında hayli komik bölümler bunlar. Ama filmde Linklater imzası olunca daha ince, öznel bir bakış aranıyor doğal olarak. “Hit Man” eski usul kara filmleri, ‘femme fatale’leri yad eden bir suç komedisi olarak eğlenceli ama yönetmenin filmografisinde özel bir yeri olacak kadar da dolu değil. 

Filmin en büyük kozu ise Glen Powell’ın başarısı. “Top Gun: Maverick”te Tom Cruise ile karizma yarıştıran oyuncu bu sefer kılıktan kılığa girerek ‘olağan şaşkın’ performansıyla komedi dozunu iyice artırıyor. 

Vizyonda öne çıkanlar

“An”: Nöroloji uzmanı Doktor Çağrı epilepsi hastalığını iyileştirmek için çalışmalar yapmak üzere bir şirketten fon alır. Ar aştırmalarında epilepsi nöbeti esnasında hastalarının mekân odaklı zaman kırılması yaşadığını keşfeder. Elindeki fonu zamanın lineer akmadığını ispatlamak için kullanmak ister. Bilim kurgu türündeki filmin yönetmeni “Son Ders: Aşk ve Üniversite” ve “Dünyanın En Güzel Kokusu” ile tanınan Mustafa Uğur Yağcıoğlu. Kadroda Anıl Altınöz, Tuğba Dokuzlar, Zeynep Anıl var. 

“Miller’s Girl/Miller’ın Favorisi”: Yaratıcı yazma projesi, bir öğretmen ile yetenekli öğrencisi arasında karmaşık sonuçlar doğurur. İkisi de karanlık yönleriyle yüzlemek zorunda kalır. Jade Halley Bartlett’ın ilk yönetmenlik denemesinde başrolü Jenna Ortega ile birlikte deneyimli oyuncu Martin Freeman paylaşıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir