Emekli kök maaşında yüzde 25 darbesi: SGK uzmanı İsa Karakaş sıfır zam alacakları açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayı enflasyonunu açıklamasının ardından memur ve emekliler için Temmuz ayı hesaplamaları da hız kazandı. Zam oranlarına ilişkin son kararlar netleşmeye başladı. Emekli maaşı zammı ve memur zammı için 3 aylık enflasyon farkı da kesinleşti. Ayrıca, kök maaşlar için yeni bir düzenleme gündemde.

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı zammı, iki aylık enflasyonun ardından yüzde 11,53 olarak kesinleşmişti. Mart ayı enflasyonu ile emekli maaşı zammı 3 aylık rakamları da belirlendi. Buna göre, 4A SSK ve 4B Bağ-Kur emeklileri için zam oranı yüzde 15,05 olarak hesaplandı.

SGK Uzmanı İsa Karakaş, temmuz ayı için beklenen zam oranı üzerinden kök maaş çıkmazını vurguladı. Karakaş ayrıca, yüzde 25 zam olması halinde zammın yansımayacağı emeklilerin de bulunduğunu açıkladı.

“YÜZDE 25 ZAM OLURSA ‘SIFIR’ ZAM ALACAK EMEKLİLER VAR”

TGRT Haber’de TÜİK verilerini değerlendiren Karakaş, kök maaşlara yansıtıldığında önemli bir sorunun ortaya çıkabileceğini belirtti.

Karakaş, “Şu anda karşılaştığımız bir sorun var. Yüzde 25 zamı kök maaşa eklediğimizde, hiç zam alamayacak olan kişiler ortaya çıkıyor. Kimler bu kişiler? Refah payı hariç yüzde 25 zam uygulanırsa, 8 bin TL ve altında maaş alanlar, aslında hiç bir artış görmeyecekler. 8 bin TL’nin altındakilere yüzde 25 zam yansımayacak” şeklinde konuştu.

“MEMUR EMEKLİSİNİN ZAMMI SSK VE BAĞKUR EMEKLİSİNİN ALTINDA KALACAK”

“Memurların yüzde 15 oranındaki biliyorsunuz, Toplu Sözleşme ve bir de enflasyon farkı zammı aldığı zaman yüzde 24-25 civarında bekliyorum. Bu oranda olduğu zaman memur emeklileri yani Emekli Sandığı emeklileri bunun 5-6 puan altında olacak. Bu da yüzde 18 civarında olur. Bu da hesaplama yönteminden yani Toplu Sözleşme’den kaynaklanıyor.

Şimdi de memur emeklileri daha düşük kalacak. Geçen yıl temmuz ayında, ve bu yıl ocak ayında emeklilerde bir eşitleme oldu. Bu temmuz ayında da yapılacak zamlarda yine eşitleme bekliyoruz. Tahminim temmuz ayında tüm emeklilerin yüzde 24-25 oranında zam almasını bekliyoruz.”

KÖK MAAŞ İÇİN YENİ KULİS: 10 BİN TL FORMÜLÜ

“Hükümetin bunu böyle bırakacağını düşünmüyorum. Cumhurbaşkanı Temmuz ayında bütün emekli maaşlarını masaya yatıracağını söylemişti. Dolayısıyla bu kök maaş sorununa kesin çözüm gelmesini bekliyoruz. Şu anda kulislerden aldığımız bilgiye göre, bütün kök maaşların 10 bin lira sınırına getirilmesi gibi formüller de söz konusu olacak. Kök maaş 10 bin liraya çıkarıldığı zaman, yüzde 25 zammı da eklediğiniz zaman en düşük emekli maaşı temmuzda 12 bin 500 TL olabilir.”

“REFAH PAYI VERİLMESİ ELZEM”

Bir de gündemde olan refah payı var. Refah payı verecek mi hükümet, vermeyecek mi? Hükümet kanadından gelen açıklamalara baktığımız zaman emekli maaşlarının masaya yatırılması söz konusu olacak. Açıklamalara bakıldığında artık emeklilere de refah payı verilmesi elzemdir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir